Zamiast czytać - możesz to obejrzeć. Kliknij tutaj.

 

Nie wszystko, co słyszymy w radiu to wzór poprawności językowej. Nawet do radiowych hitów potrafią przedostać się chochliki – błędy językowe. Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowaliśmy subiektywne zestawienie polskich piosenek.

Zaczniemy od błędów logicznych.

W piosence wykonywanej przez zespół Myslovitz ("Peggy Brown”)pojawia się określenie "miękka tafta”, co może stanowić błąd logiczny, ponieważ każda szanująca się krawcowa wie, że tafta jest niezwykle sztywnym materiałem. Na tę pomyłkę możemy jednak przymknąć oko i stwierdzić, że autor miał bujną wyobraźnię. Przyjmijmy, że w swojej głowie wykreował miękką taftę.

Dużo trudniej jest obronić to, co pada w utworze wykonywanym przez Dodę i Fokusa znanego z hip hopowego składu Paktofonika. W piosence "F**k it” słyszymy "latasz jak Okęcie”. Jak wiadomo – Okęcie to osiedle zlokalizowane w Warszawie, w dzielnicy Włochy. Oczywiście znajduje się tam lotnisko, więc dość często można obserwować latające samoloty. Samo Okęcie jednak nie lata. 

Kolejny błąd możemy usłyszeć w piosence zespołu Bajm "Taka Warszawa” 
"Tak ja ja, może kochać, nienawidzieć
Autorowi chodziło oczywiście o emocję – nienawiść. Prawdopodobnie podczas odmiany słowa wzorował się na słowie widzieć. Wyrazy te, nie są jednak powiązane znaczeniowo. Prawidłową formą jest nienawidzić. Ten sam błąd pojawia się w hicie ”Dżaga” zespołu Virgin - "Ale to jest mój świat i jak kocham to na bank. Mogę nienawidzieć też”

Jednak najpopularniejszy błąd w polskich piosenkach to pleonazm czyli masło maślane. Przykładami pleonazmów może być kartka papieru (nie ma kartek z plastiku), akwen wodny (nie występuje akwen lądowy) pełny komplet (gdyby nie był pełny, to nie można byłoby określić go mianem kompletu) czy fakt autentyczny. I to właśnie ten ostatni przykład pojawia się w w piosence "Kątemplujący” bielskiego zespołu Akurat "Teraz przyszła pora na fakt autentyczny”.

Rekordzistą jest spadanie w dół, które znaleźliśmy aż 3 utworach.

Edyta Górniak "Jestem kobietą" - "Mogę lodowcem sięgać chmur. Mogę Niagarą spadać w dół"
Ewelina Flinta "Goniąc cienie" - "Ja gonię swój cień i kręcę w kółko. Głową uderzam o mur. Nieuchronnie spadam w dół"
De Mono "Kochać inaczej" - "Lecz nagle możesz zacząć spadać w dół. A to już nie to samo"

A skoro można spadać w dół, to najwidoczniej da się też wzbić do góry.
Varius Manx "Orła cień" - "Widziałam orła cień. Do góry wzbił się niczym wiatr"

Niektóry twierdzą, że pleonazmy mają za zadanie podkreślanie treści. Językoznawcy są zgodni i twierdzą, że są to błędy językowe których należy unikać.

Inną problematyczną kwestią jest odmiana zaimka wskazującego "ta". W piosence "W głowie" Ani Dąbrowskiej słyszymy "nie chcę iść na tą wojnę jeszcze raz" podczas gdy poprawną formą jest oczywiście "tę wojnę"

Przegląd podsumujemy fragmentem piosenki, która króluje w radioodbiornikach w okresie świątecznym.
De Su "Kto wie"
"Niejeden z nas czasem robi jakiś błąd. 
Czasem się zdarza dwa razy pod rząd" (poprawnie: z rzędu)