Czym jest akcent wyrazowy?

Akcent wyrazowy

jeżeli wolisz przyswoić ten tekst w formie video kliknij tutaj

Co to jest akcent wyrazowy? 

Akcent wyrazowy to podkreślanie, uwypuklanie oraz wzmacnianie określonej sylaby wewnątrz słowa. W zależności od rozkładu sylab, nasza wypowiedź dostaje konkretnej melodii. Sylaby akcentowane znajdują się w różnym miejscu w zależności w jakim języku mówimy przez co mówienie nabiera unikatowego brzmienia. 

Akcent w języku polskim

Według normy ogólnopolskiej, akcentowanie na drugą sylabę od końca to prawidłowe brzmienie i nazywamy je akcentem paroksytonicznym. Natomiast nie można stosować tej reguły w przypadku słów jednosylabowych, które nie mają swojego akcentu np. dom. Aby go uzyskać, „doklejają” się do słów stojących obok w zdaniu i w ten sposób zespojone słowa uzyskują jeden akcent, co nazywamy zestrojem akcentowym np. pod domem, obok domu

Akcent wyrazowy w słowach

Akcent nie zawsze pada na drugą sylabę od końca. Słowa pochodzące z łaciny, zakończone na ika, yka posiadają akcent proparoksytoniczny, czyli na trzecią sylabę od końca. Są to głównie słowa określające nazwy dziedzin większych np. 

matematyka, fizyka, informatyka. 

Kolejna grupa słów, która posiada akcent proparoksytoniczny to wyrazy zakończone na -liśmy, yśmy, liście, yście np.

robiliśmy, pływałyśmy, śpiewaliście, malowałyście

Są to słowa w pierwszej i drugiej osobie liczby mnogiej czasu przeszłego np. Robiliście, podróżowaliście, śpiewaliśmy. Aby zaakcentować je dobrze, skupiamy się na trzeciej sylabie, co pozwoli uniknąć uwznioślenia końcówki -liście. 

Poprawny akcent wyrazowy polepszy twoją dykcję

Jeśli zastanawiasz się, czy dobrze akcentujesz słowa, zachęcam Cię do kupienia ebooka  https://eufonia.pl/sklep/akcentowanie-czesc-1/ w którym poznasz wszystkie reguły akcentu wyrazowego oraz otrzymasz solidny zestaw ćwiczeń, aby dobrze akcentować. Poprawny akcent wyrazowy pozytywnie wpłynie na Twoją wymowę, sprawi, że będzie przyjemna w odbiorze, a twoi słuchacze będą chcieli Cię słuchać.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email