Jak dbać o głos?

Jeśli wolisz przyswoić ten materiał w formie video kliknij tutaj

Jak dbać o głos? 

Jeśli głos jest Twoim narzędziem pracy to warto skorzystać z poniższych wskazówek jak o niego zadbać. Higiena i emisja głosu to zagadnienia przydatne nie tylko dla zawodu nauczyciela i wokalisty, ale również dla osób nagrywających podcasty i na codzień pracujący głosem. Piękny i dźwięczny głos wymaga odpowiedniej higieny. 

Zewnętrzne zasady higieny głosu

Czynniki zewnętrzne, które mają wpływ na Twój głos to pomieszczenie oraz to, co znajduje się wokół Ciebie w trakcie nagrywania. Podczas mówienia oddychamy dynamicznie. Bierzemy wdech przez usta, a nie przez nos. Z jednej strony nabieramy więcej powietrza w krótszym czasie, co oznacza swobodne i płynne mówienie. Natomiast oddychając przez nos, włosy w nosie filtrują  i oczyszczają powietrze, ponieważ na włoskach osadza się bród i kurz. Co więcej, zanim powietrze dojdzie do gardła jest ogrzewane. 

Warto najpierw wywietrzyć pomieszczenie. Ważne jest, aby zrobić to przed przemówieniem a nie w trakcie. Utrzymywanie dobrej wilgotności powietrza korzystnie zadba o nasz głos. Trzeba tę wilgotność powietrza utrzymywać na poziomie 60%. W trakcie dynamicznego wdechu, razem z powietrzem, będziemy  zasysać drobinki wody, które będą osadzały się w naszym aparacie głosotwórczym. Dzięki temu zachowamy elastyczność i będzie mniejsza męczliwość naszego głosu. Dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza oraz pamiętać o przewietrzeniu pomieszczenia.

Higiena głosu w codziennym życiu

Alkohol i kawa to produkty, które wysuszają nasze struny głosowe. Uważać należy także na jedzenie lodów. Tutaj prym wiedzie różnicę temperatur. Jeśli na rozgrzane gardło wprowadzimy schłodzony napój lub lody, nasze tkanki doznają szoku termicznego. Gazowane napoje także posiadają negatywny wpływ na głos. Bąbelki chcąc wydostać się z żołądka, zaczynają naciskać na dolny zwieracz przełyku, „bramkę” przy żołądku. Istnieje ryzyko, że bąbelki tą bramkę otworzą, a wtedy treści żołądkowe zaczynają się cofać i podrażniają nam przełyk. Odczuwamy to jako zgagę, ale mogą też przedostawać się same opary kwasów żołądkowych i one też podrażniają struny głosowe kwasem. Jeśli tylko czeka Cię wysiłek głosowy to zdecydowanie lepiej sięgnąć po szklankę niegazowanej wody mineralnej.

 Jak dbać o głos wokalisty?

Wokaliści bardzo często mówią o oddychaniu. W trakcie mówienia oddychanie odgrywa niesamowitą rolę. Należy pamiętać o tym, żeby podczas nabierania powietrza  ramiona nie podnosiły się do góry, tylko żeby żebra rozchodziły się na boki. To podstawowa zasada dbania o głos. Pilnuj żeby ramiona były nisko i pamiętaj o tym, że każda zmiana postawy zmienia to, w jaki sposób dźwięki odbijają się wewnątrz ciała. Jeśli jesteś ciekaw, jaką profilaktykę dbania głosu stosuje Michał Szpak, to obejrzyj ten film.

Gdy przemawiasz do mikrofonu, zadbaj o to, żeby nie wysuwać głowy do przodu. Lepiej przysunąć mikrofon do siebie.

Wizyta u foniatry

Gdy zauważysz, że coś się dzieje złego z Twoim głosem, idź do foniatry. Jeśli chrypka utrzymuje się kilka dni, nie lekceważ jej. Skoro głos jest Twoim narzędziem pracy, to trzeba go serwisować. Odpowiednie dbanie o głos pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Pamiętaj o zdrowych nawykach, które możesz stosować aby jeszcze lepiej zadbać o swoją higienę głosu.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email