Jak zadbać o kobiecy głos?

 

Jeśli wolisz przyswoić ten tekst w formie video kliknij tutaj.

Kobiecy głos – dlaczego trzeba o niego bardziej dbać?

Kobiety trafiają do foniatrów dużo częściej niż mężczyźni. Dzieje się tak ze względu na biologię ponieważ kobiece struny głosowe są innej długości niż struny głosowe męskie i w dodatku drgają z dwukrotnie większą częstotliwością. Oznacza to, że zużywają się szybciej, dlatego wskazane jest aby kobiety szczególnie dbały o swój głos. Oprócz budowy anatomicznej fałdów głosowych, ważną rolę odgrywają zmiany hormonalne. Wahania hormonów podczas cyklu mają wpływ na to jak brzmi głos kobiet.

Fazy cyklu menstruacyjnego a zmiana głosu

Błona śluzowa fałdu głosowego posiada receptory hormonów płciowych, dlatego progesteron i estrogen, które zmieniają swoje poziomy w zależności od dnia cyklu wpływają nie tylko na czynność fałdów ale nawet na czynność całej krtani.

W pierwszym tygodniu cyklu, czyli wtedy kiedy występuje krwawienie następuje obniżenie poziomu progesteronu i wówczas, kobiecy głos może się obniżyć, a także stracić na dźwięczności. Co więcej, może wystąpić chrypka.

Wszystkie te objawy są naturalne i wynikają z fizjologii. Ciało podczas cyklu inaczej gospodaruje wodą, dlatego tkanki puchną zatrzymując wodę a fałdy głosowe są bardziej narażone na wystąpienie wylewów w naczyniach krwionośnych. 

Zmienia się również lepkość śluzu w układzie oddechowym. Śluz staje się bardziej gęsty i oblepia fałdy głosowe. Dlatego zaleca się, aby w tym czasie zrezygnować z ekstremalnego używania głosu. Oznacza to, żeby nie wybierać się na karaoke, koncert oraz nie podnosić głosu i krzyczeć. Głos jest osłabiony podczas cyklu i należy się nim szczególnie zaopiekować. Bardzo ważne jest dbanie o nawilżenie, które pozwoli regenerować się zmęczonej krtani. 

Świetnie sprawdzą się inhalacje, które doprowadzają nawilżenie bezpośrednio na fałdy głosowe.

Inhalacja – zadbaj o swój głos

Jeden ze sposobów aby zadbać o głos to kupienie nebulizatora. Istnieje również domowy sposób przygotowania inhalacji. 

Jak wykonać taką inhalację?

  1. Nalej gorącą wodę do miski 
  2. Nałóż ręcznik na głowę i pochyl się nad miską
  3. Wdychaj opary przez 10min
  4. Możesz do wody dodać sól emską, majeranek, tymianek lub szałwię

Dodając do wody soli emskiej lub majeranku to uzyskamy nie tylko ładny zapach, ale zadbamy o dodatkowe nawilżenie krtani. Zioła wpływają pozytywnie na nasz głos, łagodzą suchość i nawilżają. Należy jednak pamiętać, że inhalacje nie są przeznaczone dla wszystkich. Przy bardzo dużych problemach z krążeniem, oddychaniem lub przy ropnym zapaleniu zatok należy najpierw skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że ta metoda jest dla nas bezpieczna. 

Postawa ciała wpływa na głos

Ból w dolnej części brzucha podczas okresu wpływa na pracę przepony. Dlatego pozbywając się bólu należy też pamiętać w jaki sposób siedzimy. Zgięta, przykurczona i poskręcana postawa ciała negatywnie wpływa na pracę przepony. Aby usprawnić jej pracę, trzeba przyjąć stabilną i wyprostowaną postawę ciała. Dopiero pod koniec miesiączki wzrasta poziom estrogenów i normuje się poziom wody w organizmie. A wtedy nasze możliwości głosowe wracają do normy.

Zmiana głosu sposobem na mężczyznę

Naukowcy badają, czy zmiany wysokości głosu w trakcie cyklu są odbierane przez mężczyzn jako sygnały seksualne. Istnieją hipotezy, że w trakcie owulacji, kobiecy głos jest najbardziej ponętny, najwyższy i najbardziej przyciąga płeć przeciwną. Według badań D.Hughesa z 2014r. głos jest seksowniejszy jeśli szeptem wypowiadamy miłe rzeczy, a kolejną sztuczką jest powolne wypowiadanie słów. Jeśli odpowiednio zadbamy o głos, nawilżymy go, to stanie się bardziej atrakcyjny.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email